Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu 8.Sınıf Türkçe Metin Türleri Testi | Onlinedershanem.Com
125 defa görüntülendi.
Bu testin en iyisi : Ziyaretçi, başarı oranı: %91.67, 11 doğru, 1 yanlış, 0 boş
logo
8.Sınıf Türkçe
Metin Türleri
1.
Osmanlı aile ve konak hayatını bütün ayrıntıları ile anlatan Samiha Ayverdi’nin “İbrahim Efendi Konağı”
adlı romanı, dönemine göre akıcı bir üslupla ve güzel bir Türkçe ile yazılmıştır. Yazar bu eserde okuyucularını Osmanlının son akşamına götürür. Dönemin Türkçesinin bütün zenginliğini yansıtan bu roman, son dönem Osmanlı tarihini renkli sahnelerle canlandırıyor.

 

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "D" Eleştiri
Soru Açıklaması
2.
Ey benim namlı, şerefli, sadık emirlerim! İyi bilirsiniz ki üstünde durduğumuz şu memleket ve maliki olduğumuz devlet, nice zorlu savaşlar sonunda ecdadımız tarafından kazanılmış ve sonunda bize nasip olmuştur. Bugün sizlere derim ki: “Canını feda etmeyen âşık, vuslata nail olamaz.”

 

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmış olabilir?
Doğru Cevap: "C" Söylev
Soru Açıklaması
3.
İtfaiye görevlileri merdivenle Cem’i ve kedisini kurtardılar. Cem, itfaiye merdiveninin ucundaki kutuya hayran kaldı. Onu lunaparktaki çarpışan arabalara benzetti. Ama bu, uçan bir arabaydı. Cem’in korkusu gitmişti. Uçan bir arabadan aşağıyı seyretmek çok güzeldi. Aşağıdaki kalabalığı gördü. Herkes kendisine bakıyordu.

 

Bu metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "D" Kişileştirme yapılmıştır.
Soru Açıklaması
4.
Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir şiirden alınmış olabilir?
Doğru Cevap: "C" Gecenin ırmağında yüzüyor zambaklar.
Soru Açıklaması
5.
Birçok yaylaya ev sahipliği yapan Giresun, tarihî mekânları ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.
Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası, kıyının biraz ilerisinde. Adaya gidip Karadeniz Bölgesi’ne bir de karşıdan bakmalısınız. Anıt mezar, tarihî saray kalıntıları, mağaralar, surlar ve taş kabartmaları barındıran Giresun Kalesi de görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Giresun Müzesi, Bedrama Kalesi, tarihî Hacı Mikdat Camisi, koruma altına alınmış Giresun evleri insanı tarihin farklı dönemlerine götürüyor.

 

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Gezi yazısı
Soru Açıklaması
6.
Aşağıdaki metinlerden hangisi bir hikâyeden alınmıştır?
Doğru Cevap: "D" Birinci dönem bitmek üzereydi. Elif her günkü gibi okuldan eve dönüyordu. Eve yaklaşmıştı, ana caddeden ayrıldı ama eve gideceği yol kapalıydı. Bu yüzden kimsenin geçmediği ıssız ve kestirme bir yoldan gitmek zorunda kaldı. Yolda bir teyze yavaş yavaş yürüyordu, Elif ona doğru biraz yaklaştı.
Soru Açıklaması
7.
İnsan 5 yaşına gelmeden anlıyor açlığın öldürdüğünü, soğuğun dondurduğunu, ateşin yaktığını. Sevgisizliğin insanın canını acıttığını... Duyguları, nesneleri, kişileri çevresini tanıyor. Her şey ona çok büyük görünüyor: ev, masa, anne, baba...10’una gelmeden oyunla, sayılarla, harflerle tanışıyor. Dünyanın evde, okulda kendisine anlatılandan da büyük olduğunun farkına varıyor.

 

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Deneme
Soru Açıklaması
8.
Kardeşinizi seviyor musunuz? Bu da soru mu diyorsunuz? Kardeşini kim sevmez ki? Peki, kardeşinizin
hayatınızdaki yeri ile ilgili hiç düşündünüz mü? Bazen en yakınımızdaki değerlerin farkına varamayabiliyoruz. Kardeşiniz; aynı anne babayı, aynı çatıyı, aynı yemeği paylaştığınız ilk arkadaşınız. Onun değerini bilin. Hayat, sevinçleri ve sevgileri paylaştıkça güzel! Kardeşler de bu paylaşımları yapabildiğimiz en önemli kişiler.

 

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Söyleşi
Soru Açıklaması
9.
Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?
Doğru Cevap: "D" Okumak, okumak, okumak… Okudukça çözülür yumak. Okumak üzerine çok yazılar yazıldı, yazılıyor, yazılacak. İnsan unutmaya yatkın bir varlıktır. Bu yüzden sürekli vurgulamak gerekir okumanın önemini. “Öğrenmek için değil, yaşamak için okuyorum.” diyor Flaubert. Demek ki okumaktan maksat yaşamak. (Eleştiri)
Soru Açıklaması
10.
Hayatla temel bağlarımızdan biri olan dil, bilindiği gibi insanlar arasındaki iletişimi sağlayan ve pek çok tanımı olan bir anlatım aracıdır. Bebekler, dil gelişimi ve öğrenimine donanımlı olarak doğarlar. Dünyaya geldikleri andan itibaren de insan sesini, insan sesleri içerisinde de annelerinin seslerini ayırt edebilirler. Yaradılış gereği, bir eksiklik olmadığı sürece, bütün çocukların fiziksel ve dilsel gelişiminde belli bir düzen vardır.

 

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Makale
Soru Açıklaması
logo
8.Sınıf Türkçe
Metin Türleri
11.
Üçüncü sınıfta okuyordum. Bir bahar günüydü. Arkadaşlarımızın çiğdem toplamaya gittiğini duymuş tuk. Biz de gitmeye karar verdik. Ormanda çiğdem çoktu. Bu yüzden ormana gitmemiz gerekirdi. Cumartesi günü gidebilirdik. Hasan’la sözleştik. Cumartesi erkenden kalktım. Kahvaltımı yaptım. Hasan’la buluştuk. Karabaş’ı da yanımıza aldık. Akşama kadar çiğdem topladık. Çiğdemleri topraktan çıkarıp onların yumrularını yemek çok güzeldi! Hasan’la geçirdiğimiz o eğlenceli günü hiç unutamıyorum.

 

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Anı
Soru Açıklaması
12.
Aşağıdaki metinlerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır?
Doğru Cevap: "C" Bir varmış bir yokmuş... Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Köylerden bir köyde, evlerden bir evde bir karı koca yaşıyormuş. Allah onlara dünyalık üstüne dünyalık vermiş de dünya eğlencesi bir çocuk vermemiş. (Efsane)
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.