Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Baharda Dönemlerinde Öğrenciler Üzerindeki Rehavet
Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Baharda Dönemlerinde Öğrenciler Üzerindeki Rehavet
ingilizce
sinav_stresini

Baharda Dönemlerinde Öğrenciler Üzerindeki Rehavet

Uzun bir kış döneminden sonra ulaşılan bahar, insanlar üzerinde olumlu etkiler yaratsa da, öğrencilerin üzerinde rehavete sebebiyet vermekte.

 

Usta şairimiz Orhan Veli’nin söylediği gibi;

“Beni bu güzel havaler mahvetti…”

Uzun ve soğuk geçen kış aylarının büyük bir bölümünü evde geçiren öğrenciler baharın gelmesiyle birlikte havaların keyfini çıkarmak üzere kendilerini her fırsatta dışarı atmakta. Buda derslerini ve çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Havaların yavaş yavaş ısınması, havadaki negatif iyotların artmasıyla insan metobolizmasında olumsuz etkiler yaratmakta. Bu gelişlerle öğrencilerin genelinde halsizlik, uyku isteği, isteksizlik gibi olumsuz etkiler görülmeye başlamakta.

Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencileri bahar rehavetine kapılma tehlikesi beklemekte. Sıcak ve güzel günler öğrencilerin kapalı mekanlardan uzaklaşma isteğini tetiklemekte. Öğrenciler odalarına kapanarak ders çalışma yerine açık havada dışarıya çıkıp arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih etmekteler.

Bu dönemler öğrenciler için en tehlikeli dönemlerdir. Gezmek, dolaşmak, eğlenmekle ders çalışma arasında ikilemde kalmaktalar. Başarılı olmaları için tüm olumsuz koşullara rağmen çalışmayı elden bırakmamalıdırlar. Öğrenciler bu dönemi kendi kendilerini motive ederek atlatabilirler. Öncelikle hayatları üzerinde önemli bir etkisi olacak bu sınavların kendileri için ne ifade ettiğinin bilincine varmalılar. “Bir tarafta gelecekleri, diğer tarafta güzel havalar” arasındaki seçim.  Unutulmamalıdır ki; “Büyük başarılar büyük fedakarlıklarla gerçekleşir.” Bu günlerin oluşturduğu rehaveti yenemeyenler yarınların gelmesinden endişe duyacaklar.

Uzmanlar öğrencilerde oluşacak bahar rehavetine karşı anne ve babaların alacakları ufak önlemlerle bu dönemi sıkıntısız atlatacaklarını belirtiyorlar. Yapılan araştırmalara göre öğrencilerin bahar rehavetinden atlatmaları için  uygulacakları yöntemleri şöyle sıralanıyor;

 1. Verimli çalışmanın temeli mutlak amacın belirlenmesidir. Bu amaç sizin itici gücünüz olacaktır.
 2. Bireysel çalışmaktan çok, okulunuzun ve dershanenizin düzenleyeceği çalışma gruplarına katılın. Tek başınıza çalışmak stresinizi arttıracaktır. Bu durum bir çok öğrencinin vazgeçmesine neden olacaktır.
 3. Bahar aylarında insanların özelliklede genç bedenlerin B ve C vitaminlerine ihtiyacı daha fazla olacağından, meyve, sebze,patates ve kayısı tüketimini arttırın.
 4. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalmaya özen gösterin.
 5. Uzun süre ders çalışmanın yarattığı rahatsızlık ve yorgunluğa karşı yürüşler düzenleyin.
 6. Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.
 7. Yapılan her deneme sınavını gerçek sınav gibi düşünerek öyle hazırlanın. Bu şekilde sınav stresinden kurtulursunuz.
 8. Çözemediğiniz soruları muhakkak öğretmenlerinize sorun ve çözdürün. En iyi tekrar bu olacaktır.
 9. Çalışırken muhakkak not tutun.
 10. Çalışırken dikkatinizi dağıtacak her türlü etkeni çevrenizden uzak tutun.
 11. Bilgilerin anlamı ne kadar açıksa, zihinde kalma ve hatırlama olasılığı da o kadar yüksektir. Bu nedenle öğrendiklerinizi anlamlı hale getirin.

Bu konuda ebeveynlere de büyük görevler düşmekte. Bu uzun ve zorlu yolda çocuklarınızın da sadece bir sınav uğruna aranızı açmayın. Onlara devamlı ders çalışın, az kaldı gibi yaklaşımlardan uzak durun. Yapıcı davranışlarla onları rahatlatın. Başarıda en büyük istekleri sevgidir. Çocuklarınızı sevginizden mahrum bırakmayın.

 

 

Hakkında Ozan Şenalp

İlginizi Çekebilir

ergenlerin_kaygıları

Günümüz Ergenlerinin Bu Kadar Kaygılı Olmalarının 10 Sebebi

Günümüz ergenlerinin hiç olmadığı kadar fazla, şiddetli kaygı yaşadıkları söyleniyor. Kaygıdaki bu artış önemli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.