Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Dedemin Bakkalı-Çırak Özeti | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Kitap Özetleri / Dedemin Bakkalı-Çırak Özeti
ingilizce
dedimin bakkalı

Dedemin Bakkalı-Çırak Özeti

Dedemin Bakkalı-Çırak   geleceğin girişimcilerine, kahramanlarına, yazarlarına, mucitlerine, yardımseverlerine incelikli bir “çıraklık” rehberi sunuyor. Tüm cin fikirli çıraklara; yetişkinlere rağmen üretmenin, düşünmenin, hayal kurmanın, yazmanın yollarını anlatıyor.

Dedemin Bakkalı-Çırak

 

Kitabın Yazarı:
Şermin Çarkacı
Yayınevi: Taze Kitap
Yayınlandığı Yıl: 2017 (29-05-2017)
Sayfa Sayısı: 160

 

Dedemin Bakkalından Şebnem’i birçoğumuz tanıyoruz. O, dedesinin bakkalında çırak olarak çalışan ve gönlümüzü fetheden bir çocuk. Dedemin Bakkalı’nda yaşadıklarından biraz bahsedecek olursak; ilk önce tüm yetişkinlerle arasının iyi olmadığını söylemek gerekir. Öyle ki bakkalda çırak olarak çalışmaya başladığından beri onun dahiyane fikirlerinin hiçbiri dedesi tarafından önemsenmedi. Her şeyi anladığını fakat yetişkinleri bir türlü anlamadığını düşünüyor. Ama o yine de pes etmedi. Bu kitabı okuduktan sonra gerçekten yetişkinlere akıl sır edilemeyeceği anlamış olacaksınız. Şebnem bizlere Dedemin Bakkalı’nda yetişkinlerle iletişimde dikkat edilmesi gereken hassas konuları tam 10 maddede sıralamıştı. O maddelerden en beğendiğim ikisini sizlerle paylaşacağım:

1- ” Yetişkinlerin çocuklara yaptıkları haksızlıkları, hataları görebilirsin. Yine de yüzlerine vurma, inanmazlar. Çocuksun, görmezden gel. Bırak kendilerini dünyanın en akıllı insanı sansınlar.”

Bir gün bakkala gelen fakir bir adama yardım etmek için bakkaldaki peynir zeytinden daha fazla verip hesabı zengin olan birine yazmıştı. Aynı Robin Hood gibi zenginden alıp fakire dağıtmıştı. Bu yaptığı dedesi tarafından öğrenilince yaptığı iyilik hüsranla sonuçlanmıştı. Bu olayın üstüne defterini çıkarıp diğer maddeyi yazdı.

2- ” Yetişkinlere paylaşmayı öğretme. Fakirler ağaç altında 50 gram zeytin yerken zenginler para , para, para diye birbirlerini yesinler.”

Dedemin Bakkalı Çırak’ta ise Yetişkin olduğumda kesinlikle yapmayacağım maddeleri sıraladı.

Birkaç maddede sıralamak için okuyuculara yer ayırılmış. Dedemin Bakkalı’ndan tek farkı okuyucular için yazma isteği uyandırmasıdır. Çünkü her olayın ardından bizlere de yazmak için sayfalar bırakılmış.

Kitabın dikkatimizi çeken bir diğer yönü ise her sayfaların eğlenceli çizimler ile süslenmesidir. Öyle ki çizimler sayesinde bu meşhur dedenin görüntüsü bile gözlerimizin önünde canlanabiliyor.

Kitabın ilk sayfaları hayallerimizi unutmamamız için sıkı bir öğütle başlıyor. Yetişkinlerin çocukların hayallerine inanmadığını ve önemsemediğini vurguluyor. Yazara göre hiçbir çocuk bu nedenden dolayı hayallerini bırakmamalı. Diğer sayfaya gelince yazar, yetişkinlerin çocukların önemli eşyalarını karıştıracağını çok iyi bildiğinden kendinize bir kimlik yapmanızı istiyor. Bu kimlikte kendi adınızı kullanmamanız isteniyor ki kurcalayan hiç kimse sizi tanımasın.

Yine günlerden bir gün bakkalda oturup gazeteden haberleri okurken çok sıkılmıştı. Çünkü hep kötü haberler vardı. Aklına bir fikir geldi. Güzel bir haber bulup yazacaktı. Bakkaldan her gün jeton alıp askerdeki sevgilisi ile konuşan Şükran’ın haberini yazmaya karar verdi. ” Şükran sevgilisine Kavuşsun” adlı bir haber yazısı yazıp bakkala giren herkese dağıttı. Bir süre sonra Şükran markete gelip bayıldı. Oysa Şebnem’in ne suçu olabilirdi ki? O sadece müşterilere daha iyi hizmet vermek istiyordu. Yazar bu olaydan sonra da bizler için sayfa ayırıp güzel bulduğumuz bir haberi yazmamızı istemiş.

Tabi unutulmaması gereken bir konu daha var ki bu küçük çırağımız yetişkinlerde gördüğü yalan yanlış davranışları sıralamış ve bizim de sıralamamız için yer ayırmış.

Gerçekten de yetişkinlerin çocuklara karşı tutmadığı sözleri olabiliyor.

Bir gün ailesi ile gezerken bütün meslek sahiplerinin bir üniforması olduğunu fark etti. Bir bakkalın neden olmasın diye düşünerek kendisine zorla beyaz bir gömlek aldırdı. Eve gelince o gömleği çok güzel süsledi. Üzerine de dünyanın en süper marketi yazdı. Dedesinin çok beğeneceğini düşünmüştü. Fakat bakkala gittiğinde dedesi ona bir palyaçoya benzediğini söyledi. Yine yetişkinler tarafından hayali yıkıldı.

Kitabın en sevdiğim bölümü ise zaman kapsülü kısmı idi. Bu bölümde Şebnem, dedesinin bakkalında bulduğu bazı eşyaları saklamış ve o günkü sakladığı eşyaların gelecek zamanlarda bulunamayacağını anlatmıştı. Daha sonra yine bize bir sayfa ayırıp kendi zaman kapsülümüzü oluşturmamızı istiyor. Bir diğer sevdiğim kısım ise zaman zaman dedesinin konuşmasını taklit ederek beni güldürmesi oldu.

Dedesi bakkal olan küçük bir kızın çırak olarak dedesinin yanında işe başlaması ile yaşadığı maceraları konu alan bu kitap, her şeyden önce sadece çocuk kitabı değildir. Aynı zamanda her yaşa hitap ettiğini öne sürebilirim. Aslında herkes çocukken dinlenmemekten ve fikirlerinin önemsenmemesinden rahatsız olmuştur. Okuyan herkes çocukluğuna iniyor ve aslında bu küçük çıraktan birer parça taşıdığının farkına varıyor. Dedemin Bakkalı-Çırak her sayfasını okurken ayrı ayrı kahkaha atacağınızdan emin olarak okuyabilirsiniz. Çocuk olan ve çocuk ruhlu kalan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazar: Elif POYRAZ

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

Elia İle Yolculuk Kitap Özeti

itabın Yazarı: Zülfü Livaneli Yayınevi: Yayınlandığı Yıl: 2017 (11-07-2017) Sayfa Sayısı: 120   Elia İle Yolculuk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.