Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Elia İle Yolculuk Kitap Özeti | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Kitap Özetleri / Elia İle Yolculuk Kitap Özeti
ingilizce

Elia İle Yolculuk Kitap Özeti

itabın Yazarı:
Zülfü Livaneli
Yayınevi:
Yayınlandığı Yıl: 2017 (11-07-2017)
Sayfa Sayısı: 120

 

Elia İle Yolculuk Kitap Özeti

 

Elia Kazan, ya da diğer bir adı ile Elias Kazancıoğlu 1909 yılında o zamanın Osmanlı Devletinde dünyaya gelmiş bir Rum ailenin çocuğudur. Daha 4 yaşında iken ailesi İstanbul’dan New York’a göç etmiş ve Elia Kazan hayatına orada devam ettirmiştir.

Tiyatro eğitimi gören ve New York’ta başarılı işlere imza atan Elia, daha sonra ünlü Broadway’in en iyi yönetmenlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu başarısını sinema filmleri ile de devam ettirmiş ve 5 kez En İyi Yönetmen olmak üzere toplam 7 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve iki kez En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanmıştır.

Elia Kazan tüm başarıların ardından Türkiye’ye olan ilgisini de kaybetmemiş ve sıklıkla Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretleri sırasında da özellikle Zülfü Livaneli ile yakın bir arkadaşlık kurmuştur. Zülfü Livaneli’nin Elia ile Yolculuk kitabı da ikilinin bu yakın arkadaşlığından ortaya çıkmıştır.

Zülfü Livaneli Elia ile Yolculuk kitabında dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan ile Türkiye’de geçirdikleri zamanlardan kesitler sunuyor. Amerika’da büyüyen bir Yunan olmasına rağmen Türkiye sevgisi daha farklı olan ve kendini Anadolulu biri gibi gören Elia sıklıkla Anadolu’nun değişik şehirlerini gezer ve Zülfü Livaneli de bu gezilerde kendisine eşlik ederdi. Elia ile Yolculuk kitabında işte bu gezilerde yaşanan anılar paylaşılıyor.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

dedimin bakkalı

Dedemin Bakkalı-Çırak Özeti

Dedemin Bakkalı-Çırak   geleceğin girişimcilerine, kahramanlarına, yazarlarına, mucitlerine, yardımseverlerine incelikli bir “çıraklık” rehberi sunuyor. Tüm cin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.