Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Hızlı Okuma Nedir? Nasıl Yapılır? | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Hızlı Okuma Nedir? Nasıl Yapılır?
ingilizce
hızlı okuma

Hızlı Okuma Nedir? Nasıl Yapılır?

Belirli bir süre içerisinde okunan kelime sayısının artmasını sağlayan hızlı okuma sayesinde, yazılı olan her şey okunduğu gibi anlaşılabilir hale de geliyor. Hızlı okumanın temel mantığı; anlam ve bellek arasında geçen diyalogun hızlandırılmasını sağlamaktır. Ortalama bir okuma süresinin üzerine çıkarak okuma ve anlama becerisini geliştirmek hızlı okuma olarak özetlenebilir. Hızlı okuma sayesinde pek çok avantaj da beraberinde gelir. Özellikle uzun paragrafları kısa süre içerisinde okuyup anlayabilme sayesinde vakit kaybı yaşanmadan soru çözülebilmesi mümkündür.

Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Teknikleri Neler?

Hızlı okuma teknikleri sayesinde daha kısa süre içerisinde metin yazılarının okumanın mümkün hale geliyor olmasıyla beraber, okuma hızını yavaşlatan unsurlardan uzak durulması gerekiyor. Genellikle ortalama okuma hızına sahip olan kişilerde mevcut olan okuma hızını yavaşlatan davranışların uygulanması, hızlı okuma teknikleri sayesinde geride bırakılabilir.

Göz Geliştirmesi: Hızlı okumanın en önemli noktası gözlerin gelişimin sağlamadır. Gözler doğru odak noktası seçildiğinde gerekli bilgiyi hafızaya alabilirler. Odaklanan nokta sayesinde gerekli bilgi alınacağı gibi diğer bölgeler daha az net olacaktır.

Görsel Algılamayı Artırmak: A4 kâğıdı üzerinde; kelimeleri alt alta ve yan yana olacak şekilde farklı harflerden olacak şekilde yazarak hızlıca göz gezdirin ve okuyarak anlamlandırmaya çalışın. 10 saniyelik sürenin ardından hatırladığınız kelimelerin tespitini gerçekleştirin.

Kelime Haznesini Artırmak: Kelime haznenizi artıracak uygulamalar sayesinde hızlı okuma yapabilmeniz de mümkün hale gelecektir.

Konsantre: Okuma yaparken sadece okuduğuna odaklanmanız gerekiyor. Konsantre seviyenizi yüksek tutmak hızlı okumaya olanak sağlar.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

bucketlist

“Yazın Yapılacaklar Listesi” ile Vicdan Azabımı Nasıl Yendim?

Dürüst olmam gerekirse, geçtiğimiz yaz çok fazla vicdan azabı çektim. Eşim de ben de çalışmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.