Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Okul Öncesi Öğretmenliği | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Tanıtım Yazıları / Okul Öncesi Öğretmenliği
ingilizce
okul-oncesi

Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul öncesi dönem, çocuğun 0-6 yaş aralığındaki gelişimini ifade eder. Bu dönem çocuğun gelişimine dair birçok beceri için kritik dönemdir. Bireyin zihinsel gelişiminin büyük bir kısmı okul öncesi dönemde şekillenir. Yapılmış olan birçok araştırma okul öncesi eğitimi alan bireylerin almayanlara karşı akademik alanlarda ve beceri alanlarında daha üst düzeyde kapasitelere sahip olduğunu göstermiştir.

Anaokullarında öğretmenler yapılan okul öncesi etkinlikleri ile belli bir program çerçevesinde çocukların beceri alanlarını geliştirip, sosyal bir ortamda oyun ile öğrenmelerini sağlarlar. Bu etkinlikler çocuğun kas becerilerini geliştirir, kavramları öğrenmesini sağlar, gelişimsel gereksinimlerine uygun bir atmosferde olumlu öğrenmeler yaşamasını amaçlar.

Okul öncesi eğitimi her ne kadar Avrupa ülkelerinde ve ABD’de uzun zamandır önemsenip, okullaşma oranı artırılsa da ne yazık ülkemizde bu konuda yeterince çalışma yapılmamıştır. Eğitimin niteliği ve okul öncesinde okullaşma oranları hala istenilen düzeyde değildir. Ancak son bir yıldır Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimin zorunlu olması üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Nasıl Okul Öncesi Öğretmeni Olunur?

Okul Öncesi Öğretmeni olmak için eğitim fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programlarından mezun olmak gerekir. 2017 LYS sonucunda TS-1 (sözel) puan türüyle öğrenci almıştır. (Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları)

Programın süresi 4 yıldır, Çocuk Gelişimi önlisans programı mezunları Dikey Geçiş Sınavı sonrasında programa kayıt olabilirler. Meslek liselerinin çocuk gelişimi alanı mezunları da programı tercih etmeleri durumunda ek puan alabilirler.

Okul Öncesi Öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan anaokulları ve anasınıflarında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kreşlerde veya özel kreş/gündüz bakımevi ve anaokullarında çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra, Özel Eğitim alanında da okul öncesi öğretmenlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Atamaları

Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu adaylar KPSS sonucunda oluşan P121 puan türü ve mülakat sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda okul öncesi öğretmeni olarak atanırlar. 2016 KPSS puanı ile (775 ve 1720 olmak üzere) 2500 civarında okul öncesi öğretmeni ataması yapılmıştır. Alanda KPSS’ye giren 24.000 civarında mezun öğretmen bulunmaktadır.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

liseye-gecis-sistemi

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Liseye Geçiş Sistemi(LGS) 2018 yılı ile birlikte uygulamaya konulacak. Liselerde eğitim görecek adaylar, başarı durumlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.