Tercih Listem
Tercih listeniz şu an boş!
Telefon : +90 (212) 261 53 30
Fax : 90 212 236 66 17-18
Adres : Çırağan Cad. No30 Beşiktaş/İstanbul
Anasayfa / Okul / Beşiktaş Anadolu Lisesi
ingilizce
Beşiktaş Anadolu Lisesi
Kontenjan Sayısı: 150
Taban Puanı: 406.8636
Kontenjan Türü: Karma
Pansiyon: Yok
Yabancı Dil: İngilizce
Liste:

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Beşiktaş Anadolu Lisesi İstanbul ili Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir okuldur. Beşiktaş Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Merkezi Sınav Puanı ile 150 öğrenci alacak. Beşiktaş Anadolu Lisesi‘ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf Merkezi Sınavına girmeniz ve iyi bir 8.sınıf merkezi sınav puanına sahip olmanız gerekiyor. Aşağıdaki tabloda Beşiktaş Anadolu Lisesi‘nin TEOG sınav sistemine ait son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Beşiktaş Anadolu Lisesi merkezi sınav puanı ve yüzdelik dilimi açıklandığında bu sayfamızda duyuracağız.

8. Sınıf Liselere Geçiş Merkezi Sınavı bu yıl ilk defa yapılacağından Beşiktaş Anadolu Lisesi’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılında kaç puanla veya yüzdelik dilimle öğrenci alacağı henüz belli değil. Aşağıdaki tabloda yer alan taban puanlar Beşiktaş Anadolu Lisesi‘nin TEOG sınav sistemine ait son üç yılın taban puanlarıdır.2018-2019 eğitim öğretim yılı için kullanılacak Beşiktaş Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi 2018 merkezi sınav sistemi tercih ve yerleştirme işlemleri sonunda tercih robotumuza aktarılacak.

SON ÜÇ YILLIK PUAN BİLGİSİ
Taban Puanı

Yüzdelik Dilimi
2017 İstanbul / Beşiktaş
Beşiktaş Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
488.0999  
2016 İstanbul / Beşiktaş
Beşiktaş Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
481.9021 2.0600
2015 İstanbul / Beşiktaş
Beşiktaş Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
480.5475 2.2000

Beşiktaş Lisesi, İstanbulun en nadide yerlerinden biri olan Çırağan Sarayının yanında, nazlı Boğazın incilerinden biridir. 21. yüzyıl Türkiyesine ufku açık, özgür gençler yetiştiren bir lisedir.Okul binamızın her köşesinde buram buram tarih kokar. Sınıfları, laboratuarları, kantini ve enfes konumu ile tarihi koynunda taşır. Türkiyenin aydınlık öğretmenleri, yarının büyükleri olacak gençlere huzur içinde, çağdaş bir eğitim vermeye devam etmektedir. Beşiktaş Lisesi binası Sultan Abdülaziz tarafından 1871 yılında Serkis Balyan ustaya yaptırılmıştır. Çırağan Sarayının harem dairesi olarak kullanılan bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, gerek planı gerek tezniyatı ile 19. asır mimarimizin en güzel örneklerinden biridir. Orijinal dış cephesi, odaları tavan işlemeleri hala eski şeklini korumaktadır. Sultan Abdülaziz tahttan indirilmeden evvel 1876 yılında, Dolmabahçeden Çırağana nakledilip kısabir müddet burada kalmıştır. Tarihinde iyi ve kötü birçok olaya sahne olan Çırağan Sarayı ve bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, bu tarihi tanıklığını bugün de üzerinde taşımaktadır. Beşiktaş Lisemizin binası Çırağan Sarayına ek olarak yaptırılmış sonradan harem dairesi olarak kullanılmıştır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Lisesi binasında 28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Muratın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır. Osmanlıdan çok zengin bir çoğu bakımsız ve hatta harabe durumda kültür ve sanat yapıları devralan Cumhuriyet döneminin yoksul ekonomisi bu görkemli yapıları uzun süre ihya edemedi. Ama yıkıma da terketmedi. Bu çerçevede Çırağan Sarayının bir bölümü olan bugünkü Beşiktaş Lisesi binamız da yer almaktadır. Şimdiki binamızda, 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasından sonra 20. ilkokul düzenlemeleri yapılmış; 1937 yılına kadar Cumhuriyetin 21. okulu olarak, Türk Milli Eğitimine hizmet etmiştir. Akaretlerde eski Anafartalar Ortaokulunun bulunduğu binada 1937-1938 öğretim yılında, yalnız orta 1. ve 2. sınıfları olan karma bir okul halinde açılan Beşiktaş Lisesi 1940-1941 öğretim yılında bugünkü binaya yerleşmiş ve Beşiktaş 2. Kız Ortaokulu adını almıştır.

Milli Eğitim Bakanı Tahsin Bonoğlu zamanında Beşiktaş 1. Ortaokulunun kaldırılması üzerine erkek öğrencilerin bir kısmı Beşiktaş Lisesine verilmiş ve okulumuz karma olmuştur. 1959-1960 öğretim yılında Atatürk Kız Lisesinin Deneme Lisesi haline getirilmesi üzerine “Beşiktaş Kız Lisesi” adını almıştır. 1993-1994 öğretim yılından itibaren tekrar karma liseye dönüştürülmüş ve ismi “Beşiktaş Lisesi” olmuştur. 2006-2007 öğretim yılından itibaren okulumuz,Anadolu lisesi statüsüne geçerek BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ adı altında eğitimine devam etmektedir.Kontenjanı ise 150 kişidir.

Bu tarihi mekanda Türkiyenin aydın, çağdaş öğretmenleri, yarının büyüklerini yetiştirmeye, onlara aydınlık bir yol çizmeye devam etmektedirler.

BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİNİN SON 15 YILI

1994 yılında, okulumuz bünyesinde hizmet veren Pratik Kız Sanat Okulu taşınarak, Beşiktaş Lisesi genel lise konumunu kazanmıştır. 2008 yılında genel liselerin dönüşümü kapsamında okulumuz şu anki şekli olan BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ adını almış ve halen başarı ile eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir. Spor kulübümüz 2006-2007 eğitim- öğretim yılında kurulmuş olup, yıllardır okulumuzla özdeşleşmiş olan sportif başarılarımızın devamı için çalışmalarına devam etmektedir. Öğrencilerimiz öğretmenlerinin rehberliğinde, futbol,basketbol,voleybol,atletizm,yüzme ve eskirim gibi spor dallarında , grup halinde ve bireysel olarak yarışmalara katılmışlar, Dünya-Avrupa- Türkiye ve İstanbul çapında düzenlenen şampiyonalarda birçok ödül kazanmışlardır.

1995 yılında okulumuzun tüm bahçe alanı peyzaj düzenlemesi yapılarak, tarihi ağaçlar koruma altına alınmış; ağaç rölevesi yapılmıştır. Beşiktaş Lisesi dalgaların sesinin duyulduğu leb-i derya bir mekandır. 1980 yılından sonra doldurulan sahilin, 2001 yılında kıyı tahkimatı yapılmıştır. Teneffüslerde bahçede gezen öğrencilerimiz için yeşillendirilen bu eşsiz sahil, asla unutulmayacak anıları yaşatmaktadır. Bu tarihi özel mekanda çağdaş, Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarına uygun bir Türk gençliği yetiştirilmektedir. Daha iyiye ulaşmak için “Toplam Kalite” çalışmalarının yapıldığı okulumuz, geçmişten aldığı tarih mirasını geleceğe aktarmayı görev bilmektedir.

VİZYON Sürekli gelişim felsefemiz, hayatta başarılı olan öğrencilerimiz, nitelikli öğretmenlerimiz ve içimizdeki takım ruhu ile alanımızda en çok tercih edilen ve mensubu olmaktan gurur duyulan bir eğitim kurumu olmak.

MİSYON Gençleri, toplumun her kesimini kucaklayacak, toplumsal duyarlılığı ve sorumluluk bilinci olan, alçak gönüllü, özgür düşünen, üretken ve bilgili, ülkesini seven bireyler olarak hayata hazırlamaktır.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

9.Sınıf Kimya 2018-2019 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

9.Sınıf Kimya dersi için hazırlanmış olan 1.Dönemin 1.Yazılısına yönelik sınav sorularını indirip çalışabilirsiniz. Böylelikle sınavlarınıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.