Tercih Listem
Tercih listeniz şu an boş!
Telefon : (212)5212298
Fax : 2125337942
Adres : Zeyrek Mahallesi Yesarizade Caddesi No 33 Fatih İstanbul
Anasayfa / Okul / Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi
ingilizce
Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi
Kontenjan Sayısı:
Taban Puanı: 473.9935
Kontenjan Türü: Karma
Pansiyon: Yok
Yabancı Dil: İngilizce
Liste:

Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi

Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi İstanbul ili Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir okuldur. Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavsız olarak öğrenci alacak.

Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi ortaöğretim kayıt alanınız içerisinde ise bu okula sınavsız bir şekilde tercihinize bağlı olarak yerleşebilirsiniz. Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi MEB tarafından açıklanan merkezi sınav başvuru kılavuzuna göre 2019 yılı için Sınavsız Yerleştirme ile öğrenci alacak.

SON ÜÇ YILLIK PUAN BİLGİSİ
Taban Puanı

Yüzdelik Dilimi
2017 İstanbul / Fatih
Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
473.9935  
2016 İstanbul / Fatih
Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
458.9245 6.6400
2015 İstanbul / Fatih
Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
457.7984 6.1700
Fatih  Gelenbevi Anadolu Lisesi İstanbul’un Fatih ilçesinde, Fatih Camiinin Haliç tarafına bakan arka  yönünde, 2412 ada,454 pafta ve 1 parselde yaklaşık dört bin metrekarelik arsa üzerinde bulunmaktadır.  
Okulun yapımı planlandığında bu iş için bölgedeki en uygun yerin okulun şu an üzerinde bulunduğu yer olduğu tespit edilmiştir.Ancak bu arazinin o  gün hayatta olmayan Gelenbeli İsmail Efendiye ait olduğu belirlenir.Bunun üzerine durum Gelenbeli İsmail Efendinin kanuni mirasçısı, dönemin maarif nazırı torunu Sait Efendiye aktarılır. Sait Efendi konuyu değerlendirir ve dedesi Gelenbeli İsmail Efendinin adının verilmesi şartıyla söz konusu arazi üzerine okul yapılmasını kabul edebileceğini belirtmesi üzerine okul yapımına başlanır. Okulun yapımı 1911 yılında tamamlanarak aynı yıl Gelenbevi İdadisi adı ile  eğitim öğretime açılır.
Gelenbevi idadisine ait öğrenci künye kayıt defterindeki, 1 numaralı öğrenci olarak kayıtlı Abdüsselam isimli öğrencinin kayıt tarihi olarak   26 Eylül 1327  tarihinin yazılmış olması gibi bilgiler değerlendirildiğinde okulun 1911 de eğitim öğretime başladığı netlik kazanmaktadır.
Okul  Gelenbevi İdadisi adı ile  1911 den-1913  e kadar eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmiş,bu iki yıllık süreçten sonra 1913-1914  eğitim öğretim yılında Sultaniye dönüştürülerek Gelenbevi  Sultanisi adını almıştır.Okulun Ğelenbevi Sultanisine dönüştürülmesinden sonra ihtiyaca dayalı olarak ahşap bir kat ilavesi yapılmış ve okul üş katlı hale getirilmiştir. 
Öğretmen ve öğrencilerinin bir kısmını Çanakkale Savaşlarına gönderen Gelenbevi Sultanisi 1.Dünya savaşı sırasında bir çeşit hastane görevi üstlenmiş ve cephane üretim yeri olarak kullanılmış,  sonradan  tekrar okul olarak kullanılmaya devam etmiştir.
İdadi olarak  İlk açıldığı dönemde  yedi  sınıfı olan okula Gelenbevi Sultanisine dönüştürüldükten sonra ahşap üçüncü kat ilavesi yapılarak  on bir sınıflı bir okul haline getirilmiş bu halini 1919 a kadar devam ettirmiştir.
 Gelenbevi Sultanisi açılışından yaklaşık sekiz yıl sonra 1919 da meydana gelen,Fatih ve Çırçır yangınları olarak bilinen büyük yangınlara maruz kalmış ve bu yangınlarda bir enkaza dönüşmüştür. Okul  yaşanan bu yangın felaketlerine  rağmen idadi öğrencilerini Mercan İdadisine,   Sultani öğrencilerini de Vefa Sultanisine naklederek eğitim öğretim faaliyetlerine ara vermeden devam etmiştir. 
  31 Mart  1919 meydana gelen  Büyük Çırçır yangınında enkaza dönen okul enkaz halinde  beş   yıl bekledikten  sonra  1922 yılında Sarıklı Hilmi Efendi’nin gayretleri ve  dönemin maarif nazırı  Saffet Bey’in yardımları ile   tamir ettirilerek iki kat olarak şimdiki şekle getirilmiştir.
Okul 1924-1925  yılında iki katlı olarak bu gün ki şekli ile yeniden eğitim öğretime açılmıştır.Bu tarihten yaklaşık bir yıl sonra  1 Eylül 1926 tarihinde Mercan İdadisi ile  birleştirilerek,bazı sınıfları kaldırılmış  bu yılın sonunda da  ortaokul haline getirilmiş ve Gelenbevi Ortaokulu adını almıştır.Bu tarihten 1991 yılına kadar ortaokul olarak hizmet veren okul 1991-1992 eğitim öğretim yılında  Liseye dönüştürülmüştür.Okulun ihtiyacı karşılayamaması nedeni ile okulun yan bahçesine on altı derslikli ek bina yapılarak 1996-1997 öğretim yılında hizmete açılmıştır.  
Bu sürçte okulun ve çevrenin imkan ve şartları dikkate alınarak Okulun Yabancı Dil Ağırlıklı Liseye dönüştürülmesi teklifi kabul edilmiş ve okul  1999-2000 eğitim öğretim yılında Yabancı Dil Ağırlıklı Liseye dönüştürülmüş ve ilk mezunlarını 2003 yılında vermiştir.2005-2006 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile Anadolu Lisesine dönüştürülmüştür.
Okulumuz açıldığı günden günümüze gelinceye kadar Ülkemizin eğitim öğretim hayatında en iyi şekilde yerini almış,üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmiş,içlerinde devlet adamı sıfatı kazanmış kişilerin de bulunduğu değerli yönetici ve eğitim kadrosu ve  bir asra aşan tarihi  ile ülkemizin eğitilmiş insan gücünün hazırlanmasında temel taşlardan biri olmuş ve olmaya devam etmektedir.
VİZYON
VAR OLDUĞU TÜM ZAMANLARDA TOPLUMA MODEL VE LİDER BİR EĞİTİM KURUMU OLARAK HİZMET VERMEK.
MİSYON
Öğrencilerimizin; Atatürk ilke ve inkılapları ile Türk Milli Eğitiminin Temel Amaçlarına uygun ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda bireysel niteliklerini dikkate alarak öğrenmelerini, bilgili, becerikli, özgüvenli olmalarını, çevreyle iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışları kazanmalarını, olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini, çağın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını, gelişen teknolojiyi izleyip kullanabilmelerini, liderlik özelliklerinin yanı sıra işbirliği ve ekip çalışmalarına yetkin ve yatkın bireyler olmalarını sağlayarak hayata ve yüksek öğretime hazırlayan bir kurum olmaktır.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

9.Sınıf Kimya 2018-2019 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

9.Sınıf Kimya dersi için hazırlanmış olan 1.Dönemin 1.Yazılısına yönelik sınav sorularını indirip çalışabilirsiniz. Böylelikle sınavlarınıza …