Tercih Listem
Tercih listeniz şu an boş!
Telefon : 0212 248 10 78
Fax : 0212 246 50 80
Adres : Valikonağı Caddesi Prof. Dr. Müfide Küley Sk. No 65 Nişantaşı/Şişli
Anasayfa / Okul / Nişantaşı Anadolu Lisesi
ingilizce
Nişantaşı Anadolu Lisesi
Kontenjan Sayısı: 90
Taban Puanı: 386.4547
Kontenjan Türü: Karma
Pansiyon: Yok
Yabancı Dil: İngilizce
Liste:

Nişantaşı Anadolu Lisesi

Nişantaşı Anadolu Lisesi İstanbul ili Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir okuldur. Nişantaşı Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Merkezi Sınav Puanı ile 90 öğrenci alacak. Nişantaşı Anadolu Lisesi‘ni tercih edebilmeniz için Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapacağı 8. Sınıf Merkezi Sınavına girmeniz ve iyi bir 8.sınıf merkezi sınav puanına sahip olmanız gerekiyor. Aşağıdaki tabloda Nişantaşı Anadolu Lisesi‘nin TEOG sınav sistemine ait son üç yıllık taban puanını ve yüzdelik dilimini inceleyebilirsiniz. Nişantaşı Anadolu Lisesi merkezi sınav puanı ve yüzdelik dilimi açıklandığında bu sayfamızda duyuracağız.

8. Sınıf Liselere Geçiş Merkezi Sınavı bu yıl ilk defa yapılacağından Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin 2018-2019 eğitim öğretim yılında kaç puanla veya yüzdelik dilimle öğrenci alacağı henüz belli değil. Aşağıdaki tabloda yer alan taban puanlar Nişantaşı Anadolu Lisesi‘nin TEOG sınav sistemine ait son üç yılın taban puanlarıdır.2018-2019 eğitim öğretim yılı için kullanılacak Nişantaşı Anadolu Lisesi taban puanı ve yüzdelik dilimi 2018 merkezi sınav sistemi tercih ve yerleştirme işlemleri sonunda tercih robotumuza aktarılacak.

SON ÜÇ YILLIK PUAN BİLGİSİ
Taban Puanı

Yüzdelik Dilimi
2017 İstanbul / Şişli
Nişantaşı Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
486.8314  
2016 İstanbul / Şişli
Nişantaşı Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
480.4315 2.3200
2015 İstanbul / Şişli
Nişantaşı Anadolu Lisesi Taban Puanı 
 
480.1281 2.2600
Ülkemizin en eski okullarından biri olan bugünkü adıyla Nişantaşı Anadolu Lisesi, 1905 yılında İstanbul´daki yabancıların ve özellikle İngiliz topluluğu mensuplarının çocuklarına sağlıklı bir ticari eğitim ve öğretim verebilmek amacıyla, okul açma girişimi aynı yıl Londra´dan bir müdür ve müdür yardımcısı getirilerek ve Fransızca ve Türkçe öğretmenleri de İstanbul´ dan temin edilerek sonuçlanmıştır.  
Eğitim – Öğretimin ilk yılında okula on dokuzu İngiliz on ikisi diğer milletlerden olmak üzere toplam otuz bir erkek öğrenci alınmıştır.
High School´ da ilk yıllar eğitim – öğretim, İngilizce gramer ve kompozisyon, İngiliz edebiyatı, Fransızca, Türkçe, Coğrafya, Tarih, Muhasebe, Steno, Daktilo, Fen Bilimleri ve isteğe bağlı olarak Latince derslerine dayanıyordu.
Okul, ilk günlerde Galata civarında Kuledibi semtinde kurulmuştur. Daha sonra Sultan Abdülhamit, yeni bir okul yapılması için İngiliz Büyükelçiliği´ ne Firuzağa´ da bir arazi hediye etmiştir. Ancak bu arazinin o günün koşullarında okul için uygun olmadığı anlaşılınca, 1911 yılının 12 Nisan´ında Firuzağa?daki arazinin satılmasına izin vermiş ve üzerinde beş katlı ahşap bir binanın bulunduğu şimdiki yeri, Sultan 5. Mehmet, yalnız okul olarak kullanmak şartıyla bağışlamıştır. Okul yapımı amacıyla bağışlanan arazi üzerine yapılan ahşap binada 1920 yılında büyük bir yangın çıkmış, yangın sonrası yapılan tamiratta büyük mali zorluklar yaşanmıştır.
İkinci Dünya Savaşı´ndan sonra okulun yatılı ve gündüzlü öğrenci sayısında önemli bir artış olmuş, ek bina gereksinimi duyulmuştur. Ek bina inşaatı için 1955 yılında izin alınmış; böylece English High School For Boys Türkiye´de Lozan Antlaşması´ ndan sonra genişletilen ilk yabancı okul olmuştur.
Okulun lise statüsünü kazanması 1951 yılına rastlamaktadır. Bu statü değişikliğinden sonra English High School For Boys, Beyoğlu English High School For Girls mezunlarına da eğitim – öğretim vermeye başlamıştır.
İngiliz okullarında kökleşmiş bir gelenek olan ´´gentleman´´ yetiştirme anlayışının bir uzantısı olan English High School 1979 yılında mali sıkıntılar yüzünden Türk Hükümeti´ ne devredilmiş ve okul Nişantaşı Anadolu Lisesi adını almıştır.
Halen Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı bir Anadolu Lisesi olarak 100 yılı aşan geçmişi ve birikimiyle eğitim ? öğretim vermeye devam etmektedir.
Okulumuz mezunları eğitim öğretimdeki bu uzun süreçte gerek yurt içi gerekse yurt dışında pek çok alanda okulumuz ve ülkemizi başarıyla temsil etmektedir. Ekonomi, siyaset, hukuk, işletmecilik, mimarlık, mühendislik, doktorluk, diş hekimliği vb. değişik alanlarda başarılı mezunlarımızla karşılaşılmaktadır.
VİZYON
Okulumuz köklü geçmişinden günümüze kaliteli eğitim ve öğretim vermenin yanında; geleceğe iyi, verimli, liderlik vasfına sahip, ekip çalışmasını bilen, akılcı, cesur, insan haklarına saygılı ve bunları hayata geçirebilen, barışçıl, özgür düşünebilen, araştıran, soran bireyler yetiştirmek ve öğrencilerin, yabancı dili dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamak, ayrıca yetenekleri yüksek öğrencileri, yüksek öğretime hazırlamaktır. Geçmişten getirdiği değerleriyle ülkemizde seçkin ve örnek bir eğitim kurumu olmaktır.
MİSYON
Bilimsel düşünce gücüne sahip eğitimde kalite yaratarak farklılıklara değer vermeyi özümsemiş bireyler olmalarını sağlayıp Atatürk ilke ve inkılaplarından aldığımız güç ile ülkemize, insanlığa ve gelecek kuşaklara karşı sorumlu, çağdaş gençler yetiştirmektir

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

9.Sınıf Kimya 2018-2019 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

9.Sınıf Kimya dersi için hazırlanmış olan 1.Dönemin 1.Yazılısına yönelik sınav sorularını indirip çalışabilirsiniz. Böylelikle sınavlarınıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.