Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu TEOG'un Yerine Gelen Yeni Sistem: LGS | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Eğitim Haberleri / TEOG’un Yerine Gelen Yeni Sistem: LGS
ingilizce
teog-yerine-yeni-sistem-lgs-geldi

TEOG’un Yerine Gelen Yeni Sistem: LGS

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği TEOG’un yerine geçecek sistemin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak adlandırılan bu yeni sistem 2018-2019 yılından itibaren uygulanmaya başlayıp sadece bu seneye mahsus olmak kaydıyla 8.sınıf öğrencileri son kez merkezi sınav sistemine göre yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuna göre liselere yerleştirilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak LGS ile merkezi sınav olmayacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını Bakanlığını soru havuzundan seçilerek yapacaklar.

LGS

 

TEOG’un kalkmasından sonra gerek öğrencilerin, gerek velilerin ve gerekse de eğitmenlerin merakla bekledikleri yeni sistemin ayrıntıları ortaya çıktı. Yeni sistemin adı “LGS” Yeni sistemin ayrıntılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

BU YIL GEÇİŞ MODELİ UYGULANACAK

Senenin ortasında sistemin değişmesinden dolayı öğrencileri mağdur etmemek için Bakanlık, iki model birden uygulayacak. 2018-2019 yılından itibaren uygulanması düşünülen Liseye Geçiş Sistemi’nden (LGS) önce sadece bu seneyi kapsamak şartıyla Bakanlık bir geçiş modeli hazırladı. Geçiş modeli sadece 2017-2018 eğitim yılının 8.sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde uygulanacak. Merkezi sınavla yerleştirme yapılacak olan bu son sınavda yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuna göre hesaplanıp liselere yerleştirilecek. Öğrenciler alacakları puanlara göre öncelikle Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarına, geriye kalanlar ise diploma notuna göre Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve diğer liselere yerleştirilecekler.

MERKEZİ SINAV SİSTEMİ KALKTI.

Önümüzdeki yıldan itibaren uygulanması planlanan LGS’de merkezi sınav sistemi tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Sınavsız sistemde amaçlanan daha çok diploma notunu baz alacak Bakanlık, bu yeni sistemle öğrencilerin sınavdan çok okullarındaki derslerine ağırlık vermeleri planlanıyor. Merkezi Sınavla yerleştirmenin yapılmayacağı LGS’de Bakanlık, bölgelerin kendi sınavlarını yapmasını sağlayacak.

NOT ORTALAMASINA GÖRE YERLEŞTİRME

Öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda normal sınavlarının yanında İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin düzenleyecekleri sınava da girecekler. Öğrenciler liseye geçiş döneminde 6. ve 7. sınıflarda aldıkları notların ortalamasının yüzde 20’sini ve 8. sınıfta aldığı notların ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

SORU HAVUZU DEVREYE GİRİYOR

Sorular hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı’nın soru havuzu kullanılacak. 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrı ayrı hazırlanan yüzbinlerce soru arasından rastgele seçilerek soru kitapçıkları hazırlanacak. Örneğin Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü soru havuzundan bir soru seçerek test kitapçığına koyduğunda sistem otomatik olarak o soruyu havuzdan çıkaracak. Böylece Türkiye’nin hiçbir yerinde aynı soru bir daha kullanılamayacak. Ayrıca soru havuzundaki soruların her birinin zorluk derecesi de aynı olacak.

AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK

Sistem, testleri otomatik olarak okuyup puanını verirken, açık uçlu soruların cevaplarını öğrencilerin isimlerini gizleyerek iki öğretmene gönderecek. Bir öğretmen ne kadar öğrencisi varsa o kadar sınav sorusuna cevap verecek. Cevap anahtarında yanlış, az doğru, doğru şeklinde seçenekler olacak. İki öğretmen de aynı puanı verirse öğrencinin notu otomatik olarak sisteme geçiyor. Ancak iki öğretmen farklı cevap verirse üçüncü öğretmene kontrol ettirilecek. Üçüncü öğretmen hangisi ile eşleşirse o puan sisteme girecek. Veliler, bir hafta sonra çocuklarının aldığı puanı elektronik sistemde görebilecek. Özel okullardaki öğrencilerin sınav kağıtlarını da devlet okullarındaki öğretmenler okuyacak. Böylece özel okulda kopya verme, kayırma da ortadan kalkmış olacak.

KOPYA İÇİN ÖZEL ÖNLEM ALINDI

Aynı sınıfta sınava girecek olan öğrenciler için şıkların yerleri ve sorular da karıştırılacak. Sınava farklı okullardan öğretmenlere gözetmenlik yapacak. Sınav kitapçığının ön yüzünde test soruları olurken arka yüzünde açık uçlu sorular olacak. Sınav bittikten sonra öğretmen cevap kağıdını makinede tarayarak sisteme kaydedecek.

Yüzde 70 sınav yüzde 30 ortalama

Geçiş sistemi 2017-2018 eğitim yılı sonunda 8. sınıf öğrencilerine uygulanacak.
Merkezi sınavla yerleştirilecek son sistem olacak.
Yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notu hesaplanarak öğrenciler yerleştirilecek.

LGS ÖNÜMÜZDEKİ SENE UYGULANACAK

LGS, 2018-2019 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim yılı boyunca sınav yapılacak. Öğrencilerin 8. sınıf sonunda 3 yıl boyunca girdiği tüm sınavların not ortalamaları hesaplanarak okula yerleştirilecek.

Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilecek.

Sınav soruları soru havuzundan alınacak, testin yanında açık uçlu sorular da sorulacak.

Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6 ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

*Yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar.

 

 

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

lgs_tercih_rehberi

2018 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) uygulanan Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları saat 16.00 itibariyle açıklandı Milli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.