Onlinedershanem.Com / Türkiyenin Eğitim Platformu Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak | Onlinedershanem.Com
Anasayfa / Eğitim Haberleri / Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak
ingilizce

Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak

Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak

 

2010 yılından beri uygulanan YGS – LYS sınavı artık kalktı ! Yerine gelen sınav sisteminin yeni ismi ise Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Peki Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak ? İçerik olarak pek değiştiğini söyleyemeyiz ama uygulanan sistem olarak birçok değişme mevcut 2018 yılında ilki yapılacak bu sınav sisteminde. Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak makalemizi üniversite sınavına girecek tüm adayların dikkatlice incelemesini öneriyoruz. Bu makale ile yeni sınav sistemi Yüksek Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavı hakkında bu bilgileri öğrenebileceksiniz ;

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ne Zaman Yapılacak
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kaç Oturum Olacak
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Soru Çıkacak
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Puan Hesaplanması Nasıl Olacak
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Adet Puan Türü Olacak
● Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Baraj Puanı Kaç Olacak
● Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Özel Yetenek Bölümlerine Girmek  İsteyenler İçin Baraj Puanı Kaç Olacak
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Eklenecek mi ?
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına Hazırlanırken Çalışma Yöntemini Değiştirmeye Gerek var mı
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ücreti Ne Kadar Olacak

yks nezaman yapılacak

1 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ne Zaman Yapılacak ?

Yeni sınav sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) için net bir tarih verilmese de Haziran ayında her hangi bir hafta sonunun cumartesi gününde yapılacak. Bu cumartesi gününde yapılacak olan sınav Türkçe ve Matematik Temel Yeterlilik sınavı olacak, Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonunun ertesi günü yani pazar günü gerçekleştirilecek.

kacoturum

 

2 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kaç Oturum Olacak ?

Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak diye düşünürken peki bu sınav kaç oturumdan oluşacak diye de düşünmüyor değiliz. Haziran ayının her hangi bir haftasının cumartesi gününde yapılacak olan Türkçe – Matematik Temel Yeterlilik Sınavı öğleden önce olacak, öğleden sonra ikinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), Matematik ve Fen Bilimleri gibi dersler müfredat ile bağlantılı sorulacaktır. Pazar günü yapılacak olan Yabancı Dil sınavı ise tek oturum olacaktır.

 

kacsoru

 

3 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Soru Çıkacak ?

Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak sorunun en çok beklenilen cevaplarından birisi de yeni yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Soru Çıkacak ; Öğleden önce cumartesi günü yapılacak olan Temel Yeterlilik Sınavı Türkçe testinde 40 soru, Matematik testinde ise yine 40 soru çıkacaktır. Öğleden sonra ki yapılacak sınavda ise 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 testinden, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) derslerinden son olarak da 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri derslerinden sorularla karşılaşılacaktır. Ertesi gün yani pazar günü yapılacak olan Yabancı Dil sınavında ise 80 soru sorulacaktır.

 

puanhesapla

 

4 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Puan Hesaplanması Nasıl Olacak ?

Yeni yapılacak olan bu sınav sisteminde Temel Yeterlilik Sınavı Türkçe testinin %50’si, Matematik testinin de aynı şekilde %50’si alınacaktır. Peki bu Temel Yeterlilik Sınavı Alan Sınavını yüzde kaç etkileyecektir ? Temel Yeterlilik Sınavı Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal, Yabancı Dil’den alan sınavlarına gireceklerin puanını %40 etkileyecektir. Alan sınavlarında ki puan hesaplanması nasıl olacak peki ? Alan sınavına girecek olanlar içinde gireceği alanın %60’ı alacağı puana etki edecektir.

 

puantürü

 

5 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Adet Puan Türü Olacak ?

Geldik bir başka merak edilen konuya yeni yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Kaç Adet Puan Türü Olacak ; geçen yıllarda yapılan sınavlarda 18 adet puan türü vardı yeni yapılacak sınav sistemi ile bu 5 puan türüne düşürüldü. Yani burada ki amaç yerleştirme ve hesaplanmaların daha çabuk olacağına işaret ediyor.

 

barajpuanı

 

6 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Baraj Puanı Kaç Olacak ?

Sınava girecek olanların en çok dert yandığı konu ise baraj puanı. Peki Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Baraj Puanı Kaç Olacak ; baraj puanı yine eski sistemde ki gibi 150 barajını geçen herkes önlisans programlarından birini tercih etmeye hak kazanacak, 150 puanın altında alanlar ise her hangi bir tercih işleminde bulunamayacaklar. Eğer alacağınız puan 180 ve üzeri ise istediğiniz lisans programına tercih etme hakkını bulabileceksiniz. 180 puanın altında kalanlar her hangi lisans tercihinde bulunamayacaklar. Eğer ilk gireceğiniz sınav olan Temel Yeterlilik Sınavından 200 veya üzeri puan alırsanız dilerseniz bu puanınız bir sonra ki sene içinde geçerli olabilecek.

 

yetenek

 

7 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Özel Yetenek Bölümlerine Girmek  İsteyenler İçin Baraj Puanı Kaç Olacak ?

Geldik özel yetenek sınavlarına girecek olanların merakla beklediği konuya… Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Özel Yetenek Bölümlerine Girmek  İsteyenler İçin Baraj Puanı Kaç Olacak ; ÖSYM bu konuda da her hangi bir değişikliğe gitmemiş yine eski sisteminde kullandığı baraj puanı yani 150 baraj puanı geçerli olacak. İlk oturumda gireceğiniz Temel Yeterlilik Sınavında 150 baraj puanını alırsanız istediğiniz Özel Yetenek ile öğrenci kabul eden lisans programlarına başvurabileceksiniz.

 

 

obp

 

8 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Eklenecek mi ?

ÖSYM’nin yeni sınav sistemi Yüksek Öğretim Kurumlarına Giriş sınavında değiştirmediği diğer bir konuda Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP)Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) Eklenecek mi sorusunu bekleyenlerin gözü aydın diyelim o zaman yine eski sistemde ki gibi olacak Orta Öğretim Başarı Puanının eklenmesi.

yöntem

 

9 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına Hazırlanırken Çalışma Yöntemini Değiştirmeye Gerek var mı ?

İşte hepimizin beklediği en önemli soru bu olmalı ! Yeni yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına Hazırlanırken Çalışma Yöntemini Değiştirmeye Gerek var mı sorusu ; YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada sınava girecek olan bireylere çalışma yönteminizi değiştirmeyin diye açıklamada bulundu. Yani bu demek oluyor ki eski sınav sistemi ile aynı şekilde hazırlanabilirsiniz. Tabi yöntem olarak ders içeriği olarak değil…

 

ücret

 

10 – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ücreti Ne Kadar Olacak ?

Makalemizi tamamlarken geldik son sorumuza… Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ücreti Ne Kadar Olacak bununla ilgili hiçbir bilgi verilmedi sınav sistemi yeni olduğu için daha hesaplanması yapılmamış olabilir. Ücret konusu sınav tarihinin netleştirildiği zaman belli olacaktır. Sınav tarihini ÖSYM’nin sınav takvimi sayfasından takip edebilirsiniz. Yeni Sınav Sistemi Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nasıl Olacak sorusu en ayrıntılı şekilde anlatılmıştır. Sınav sisteminde bundan sonra her hangi bir değişiklik yapılmaz. Bunu da unutmadan söyleyelim sınava girişte ki 15 dakika kuralı kaldırılmıştır.

Hakkında Onlinedershanem

Eğitim gönüllüsü.

İlginizi Çekebilir

lgs_tercih_rehberi

2018 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) uygulanan Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları saat 16.00 itibariyle açıklandı Milli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.